Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili bildiklerinizi anlatınız. | Forum Sayfa Cevapları

Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.


Hayat Bilgisi Öğretmeni

3. Sınıf Hayat Bilgisi Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili bildiklerinizi anlatınız. konusu kısaca hakkında bilgileri ele alacağız. 


Cevap :

Mustafa Kemal Atatürk 1881 yılında Selanik’te doğmuştur. Annesi Zübeyde Hanım babası Ali Rıza Efendi Annesi onun bir Hafız olmasını istiyordu fakat babası onun devlet adamı olmasını istiyordu.

Mustafa Kemal ise daha çocuk yaşta Askerliğe meraklıydı. Babası onu mahalle mektebine göndererek düzgün bir eğitim almasını istedi. Şemsi Efendi İlköğretim Okulu’na başlayan Mustafa Kemal Atatürk burada öğretmeninin Sen de Mustafa ben de Mustafa diyerek Kemal İsmini vermiş. O günden sonra Mustafa Kemal ismi ile anılmaya başlanmıştır ilkokuldayken babası Ali Rıza Efendi kaybetmiştir.

Okul hayatını yarım bırakarak dayısının yanına çiftliğe giderek bir süre de burada kalmışlardır. Bu dönemde küçük kız kardeşi vefat etmiştir. Makbule ve annesi ile birlikte kalan Mustafa Kemal aile reisliğine soyunmuştur. Askeri Rüştiye’ye kazanarak Askerliğe adım atmıştır.

Askeri Rüştiye de okuduğu sırada annesi Zübeyde Hanım yeniden evlenmiştir Mustafa Kemal bir süre bu evliliğe karşı çıkarak annesine küslük yapmıştır. Bu dönemde vatanın eski gücüne kavuşması kötü gidişatı farkına varmış millet ve vatan sevgisi ile büyümüş milliyetçi bir görüşe sahip olmuştur. Bu görüşünden dolayı ileriki dönemde Trablusgarp Savaşı’na gönüllü olarak Enver Paşa ile birlikte katılacak birçok başarılar elde etmelerine rağmen Balkan harbinin patlak vermesi ile vatana geri dönmek zorunda kalmışlardır. 


Ödevini Bulamadıysan ARA

Atatürk’ün çocukluğu ile ilgili bildiklerinizi anlatınız.

Konusu Hakkında Soru Sormak İster Misiniz ?
Yorum ve Düşüncelerinizin Bizim İçin Ne Kadar Değerli Olduğunu Biliyor Musunuz ? Destek ve Yorumlarınız için Tıklayınız...
Konuya Bir Cevap Yazın.İsim bölümünü boş bırakabilirsiniz.

Önceki Ders Kitabı Sayfa Cevapları « Bir Sonraki Sayfa Cevapları Konusu

  • 27 Kayıtlı Üye
  • Son Üye Mine
error: Kopya Yasak